PL EN

Hipnoza

Czym jest hipnoza? - Artykuł dotyczący zabiegu Bioenergohipnologii

Hipnozę definiuje się jako zmieniony stan świadomości. Stan świadomy to taki, który pozwala nam odbierać wszystkie bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Gdy swoją uwagę koncentrujemy na własnym wnętrzu wchodzimy w stan hipnozy lub autohipnozy. Niektórzy ludzie nazywają taki spontaniczny trans „marzeniem za dnia”. Każdy z nas minimum dwa razy dziennie znajduje się w takim stanie - tuż przed snem i chwilę po obudzeniu. Gdy stworzymy sobie odpowiednie warunki, z łatwością osiągniemy stan wewnętrznego odprężenia, który nazywamy medytacją, jogą czy autohipnozą. Pobudzamy wówczas nasze zmysły wewnętrzne: pamięć, wyobraźnię, uczucia i uzyskujemy dostęp do naszej podświadomości.
W trakcie hipnozy to terapeuta wspiera ten proces, kierując świadomie uwagę na nasze wnętrze. W zmienionym stanie świadomości możemy spojrzeć na wiele rzeczy w nowy sposób. Logiczne myślenie, świadomość stwarzają nam bariery. Niektóre sprawy i problemy przerastają naszą świadomość, wydają się nie do rozwiązania, a w stanie transu postrzegane są zupełnie inaczej. W tym zmienionym stanie świadomości mamy dostęp do elementów i zasobów, których nie bierze pod uwagę nasza świadomość i logiczne myślenie. Każdy, kto choć raz był w stanie hipnozy, poczuł jak cudownie można się zrelaksować, jak pozytywnie i prawie niezauważalnie zmieniają się funkcje organizmu, czego nie można osiągnąć w stanie świadomości. Uważam, że stan hipnozy jest najzdrowszym stanem dla naszego organizmu i utrzymuje się jeszcze długo po zakończeniu transu. Terapia hipnozą jest jedną z najprzyjemniejszych terapii jaką znam i taka jest również opinia tych, którzy z niej korzystali.

Dlaczego ludzie obawiają się hipnozy?

Bo najczęściej nic o niej nie wiedzą lub ich wiedza ogranicza się do tego, co widzieli w programach telewizyjnych lub filmach, czyli hipnozy estradowej. A ta wywołuje u obserwatora lęk, obawę przed manipulacją lub bycia bezwolną ofiarą w rękach prowadzącego seans. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi na słowo hipnoza reaguje sceptycznie. Generalnie wiedza na temat hipnozy terapeutycznej jest mylna lub niewielka. Gdy proponuję seans hipnozy – w celu usunięcia problemu, z którym zwróciła się do mnie osoba – najpierw wyjaśniam, jak ten seans będzie przebiegał, ustalamy wspólnie sugestie, które osoba usłyszy w transie hipnotycznym. Odpowiadam na wszystkie pytania klienta po to, by rozwiać jego wątpliwości.
Najczęściej stawiane pytania to: czy będę wszystko słyszał? Odpowiadam – tak. Czy na pewno się obudzę po seansie? Odpowiadam – tak, na pewno. Czy można zmusić człowieka w stanie hipnozy do popełnienia np. zbrodni? Odpowiadam – nie można nikogo zmusić do wykonania czegoś, co jest niezgodne z jego kodeksem etycznym i moralnym (to tylko scenariusze filmowe pokazują takie możliwości). Czy będę wszystko pamiętał? Odpowiadam – tak, bo dla mnie jest ważne, aby klient świadomie pamiętał sugestie, które mają po seansie wpływać na jego myśli i przeżywane emocje. Takie podejście do klienta ma zapewnić mu całkowite poczucie bezpieczeństwa i stworzyć wzajemne zaufanie między nim a terapeutą. Uważam, że bezpieczeństwo i zaufanie jest podstawą każdej terapii, a szczególnie prowadzonej metodą hipnozy.

Moje terapie hipnozą

Największa grupa osób, które zgłaszają się do mnie, to osoby mające problemy depresyjne. Szczególnie młodzi ludzie, zagubieni w świecie przemocy, „wyścigu szczurów”, problemów egzystencji własnych rodziców, braku pozytywnych wzorców do naśladowania, nie potrafią radzić sobie z własnymi problemami. Szukają substytutów dobrego samopoczucia pod postacią alkoholu, narkotyków, sekt itp. Wpadają w spiralę negatywnego myślenia, która kończy się panicznym lękiem, fobią lub nawet targnięciem na własne życie. W takich przypadkach terapia hipnozą jest metodą bardzo skuteczną, choć długotrwałą (do kilku tygodni w zależności od stopnia problemu i częstotliwości spotkań). Efekty terapii są wspaniałe i często zaskakują mnie samą. Osoba która trafiła do mnie sprawiała wrażenie „poczwarki, w kokonie swoich spraw i problemów, czołgającej się drogami swojego życia”, a po terapii przemienia się w „pięknego motyla” chwytającego wiatr w skrzydła, spokojnie i z gracją ruszającego w najwspanialszą podróż swego życia. Zachęcam do przeczytania listów napisanych przez osoby, które poddały się takiej terapii. Hipnozę stosuję u kobiet w ciąży, przygotowując je do wspaniałych, spokojnych porodów. Wszystkie osoby prowadzone tą metodą były wolne od stresów (a stresy bardzo niekorzystnie wpływają na płód), wzmocniły swój system immunologiczny (co w wielu wypadkach wpłynęło na poprawę wyników badań diagnostycznych).

Wspaniałe wyniki uzyskuję w usuwaniu fobii Na przykład chłopiec z fobią mycia rąk już po sześciu seansach uwolnił się od tej uciążliwej przypadłości. Inny przypadek, to osoba odczuwająca silny strach i duszność podczas jazdy środkami lokomocji – tu też po kilku seansach problem znikł. Kolejny przypadek – lęk przed nurkowaniem u osoby będącej zawodowym nurkiem, od wielu lat schodzącej bez problemów pod wodę. Powstał po wypadku, zablokował świadomość w tym obszarze, uniemożliwiając tym samym wykonywanie dotychczasowego zawodu. Terapia hipnozą dała wspaniałe efekty, dziś osoba ta ponownie bez problemu schodzi pod wodę.
Drugą największą grupą osób zwracających się o pomoc są ci, którzy mają problemy alkoholowe. 20–30 dniowa terapia całkowicie uwalnia od problemu i pozwala wrócić do normalnego życia. Hipnoza pozwala też usuwać problemy psychosomatyczne Trafiają do mnie osoby uskarżające się na problemy zdrowotne, np. na ból kręgosłupa (zdjęcie kręgosłupa i jego opis nie potwierdzają zmian chorobowych, a kręgosłup boli) i często okazuje się, że problem tkwi w psychice tej osoby. Praca na poziomie jej podświadomości i działanie energetyczne powodują uwolnienie od bólu i uzyskanie doskonałego samopoczucia.

Każdy z nas zna ogromne poczucie lęku przed jakąkolwiek operacją. Stres powoduje napięcia mięśni, problemy z krążeniem krwi i wiele innych. Kiedyś metodą hipnozy przygotowywałam moją koleżankę do zabiegu usunięcia guza mózgu. Profesor, który ją operował, stwierdził że nie przypomina sobie nikogo, kto byłby tak rozluźniony w trakcie operacji, jak ta pacjentka. Co to daje, zapytacie? Lepszą możliwość penetracji obszaru operowanego (głębsze cięcia), mniejsze krwawienie itp. To nie wszystko – nie minęło dwanaście godzin po operacji, a osoba ta już chodziła. Proces szybkości zdrowienia był dla wszystkich ogromnym zaskoczeniem. Po miesiącu mogła wracać już do pracy. Ostatnio trafiają do mnie młodzi ludzie, którzy pragną uwolnić się od stresu związanego ze zdawaniem rożnych egzaminów. Okazuje się, że stosując hipnozę, można zmniejszyć stres egzaminu, co wpłynie na lepszą koncentrację, lepsze wykorzystanie zasobów swojej pamięci i płynność wypowiedzi zdającego.

wróć na górę strony